23 listopada klasy I-III po raz kolejny wzięły udział w szkolnej akcji "Poranek z książką". W czasie jej trwania wysłuchały fragmentów książki Julity Grodek "Mania - dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" czytanych przez uczniów klasy III.
"Poranek z książką" - klasy I-III
- 4
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS
W ramach realizowanego programu "Czyste powietrze wokół nas " dzieci z przedszkola rozdawały mieszkańcom Tuczna ulotki nawołujące do rzucania palenia papierosów.
Zapraszamy do udziału w konkursie
"Szkoła do hymnu"
"Lekturki spod chmurki"
Klasa II zakończyła I moduł "Lekturki spod chmurki - podróże po Polsce". Uczniowie zorganizowali szkolną akcję bookcrossingową "Książki w podróży". W tym celu, na szkolnym korytarzu zaprojektowali przestrzeń, w której książki oczekiwały na podróż, zachęcając wszystkich do dzielenia się nimi, aby zabierać je do domu, przeczytać i przynieść z powrotem.
Teatr kamishibai
Przedszkolaki na zajęciach Teatru kamishibai z aktorką Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Karoliną Milkowską-Prorok obejrzeli przedstawienie pt. "Bajka o gąsienicy, która zmieniła się w motyla i o tym, dlaczego ptaki wiją gniazda"
14
"Emocje i uczucia"
Wszyscy uczniowie z klas I - VIII uczestniczyli wczoraj w zajęciach "Emocje i uczucia" z Karoliną Miłkowską-Prorok, aktorką Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Podczas warsztatów wykorzystano piosenki i wiersze, które miały pomóc uczniom w zrozumieniu własnych emocji, emocji innych, przeciwdziałać powstawaniu zaburzeń zachowania, a jeśli już się one pojawią – mają pokazać jak sobie z nimi radzić. Mają wspierać je w rozwoju i kształtowaniu osobowości.
19
Kasztanobranie - podsumowanie
Trzy duże worki kasztanów - tyle zostało zebrane przez wolontariuszy. SKW przekazało leśne dary do Nadleśnictwa Strzelce Kraj., które z kolei przekaże do odpowiedniego koła łowieckiego. W ten sposób uczniowie przyczynią się do dokarmiania zimą zwierząt w lesie.
"Działania na rzecz środowiska - wykopanie i założenie kwietnego skwerku przed szkołą"
SKW w ramach kontynuacji projektu edukacyjnego "Działania na rzecz środowiska - wykopanie i założenie kwietnego skwerku przed szkołą" otrzymał od Nadleśnictwa Strzelce Kraj. dofinansowanie w kwocie 300 zł kolejnych nasadzeń. Wolontariusze z ochotą przystąpili do działania i w pocie czoła zasądzili prawie 1000 nowych cebulek kwiatów!!!!!
15
"Nakręć się i pomagaj z uśmiechem"
"Nakręć się i pomagaj z uśmiechem" - całoroczna akcja wolontariuszy, polegającą na zbieraniu zakrętek dla chorych dzieci. Zebrane zakrętki uczniowie zdecydowali przekazać rodzicom Gabrysi, która doznała niedotlenienia okołoporodowego i krwawienia do mózgu III stopnia.
Święto Niepodległości w naszej szkole
W naszej szkole dnia 09.11.2022r. odbył się „Poranek z książką”, w której uczniowie czytali wybrane fragmenty strzeleckich legend. Dzieci były nimi zachwycone i ochoczo odpowiadały na pytania nauczycieli.
Tego dnia również przedstawiono wyniki konkursu polonistyczno-historycznego, w którym należało scharakteryzować postać historyczną. I miejsce zajął Michał Sulej z kl. VIII, natomiast wyróżnienie otrzymali Celina Woźniak, Julia Nowak i Szymon Małecki.
Ponadto uczniowie naszej szkoły z okazji Święta Niepodległości przyodziali stroje z minionej epoki- ah! Dzięki tym strojom dało się poczuć ducha tamtych czasów!3
"Laboratorium przyszłości" - październik
Październik to kolejny miesiąc naszej przygody ze sprzętem zakupionym w ramach programu. Wykorzystywaliśmy go przy organizacji imprez szkolnych i kampanii takich jak „Dzień Dyni”, „Śniadanie Daje Moc”, „Dzień Drzewa” , „Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca”. Uczniowie mogli wcielić się w fotoreporterów i przygotowywać dokumentację tych ważnych dni w historii naszej szkoły. Na zajęciach z przyrody fotografowano zjawiska przyrodnicze, a na plastyce wykorzystywano wcześniej zrobione zdjęcia do tworzenia karykatur. Uczniowie ćwiczyli dykcję nagrywając swoje wystąpienia, analizowali błędy jakie popełniali w czasie swoich wystąpień. W październiku przygotowywano nagrania wywiadu w formie zapisu audio-wideo z użyciem sprzętu, wdrażano w ten sposób kompetencje zawodowe w zakresie dziennikarstwa telewizyjnego. Uczniowie na lekcjach informatyki i kola zainteresowań zostali zapoznani z programem do wydruku 3D. Poznali budowę drukarki 3D i jej przeznaczenie. Bardzo zainteresowały ich wydruki jakie można otrzymać przy jej zastosowaniu. Samodzielnie projektowali, dzięki czemu doskonalili swoje umiejętności z programem do tworzenia wydruków.
5
Dzień Postaci z Bajek
Dnia 4.11.2022r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Do szkoły przybyły dzieci przebrane w piękne bajkowe stroje. Na przerwie po drugiej lekcji został zorganizowany pokaz mody bajkowej. Każdy przebrany uczeń prezentował swój strój i opowiadał postacią z jakiej bajki jest. Komisja konkursowa bacznie wszystkich obserwowała, a na koniec nagrodziła osoby mające najciekawsze przebranie:
- w grupie przedszkolnej zwyciężyła Blanka Danielewicz
- w zerówce - Aleksandra Tecław
- w klasie I - Barbara Starczyńska
- w klasie II - Anna Klimas
- w klasie III - Zofia Ostrowska
Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło uczniom dużo radości.
44
Dzień Drzewa
Dzień Drzewa na świecie obchodzony jest od 150 lat, w Europie od 71, natomiast w Polsce od 2003 roku. W tym dniu inicjowane są akcje sadzenia drzew oraz programy edukacyjne. Nasza szkoła wybrała w tym roku tą drugą możliwość i zaprosiła na zajęcia p. Darię Wyrembelską-Wacławską, specjalistę ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Strzelce Kraj. Rozmową o drzewach, miejscu ich występowania (las, sad, park), korzyściach płynących z nich dla człowieka oraz o przedmiotach, ktore są wykonane z drewna zainspirowano dobre praktyki edukacji w klasach I - III.
23
"Przerwa na czytanie"
27 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz kolejny wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu podczas przerw - "Przerwa na czytanie”. Wszyscy czytaliśmy nasze ulubione książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki. Po pierwszej lekcji, na długiej przerwie rozsiedliśmy się wygodnie na górnym korytarzu, gdzie spędziliśmy czas na wspólnym czytaniu. W salach oddziałów przedszkolnych zostały zorganizowane tzw. Strefy czytania, w których uczennice klasy 7 i 8 czytały swoim młodszym, nieczytającym, kolegom i koleżankom.
Akcja tak bardzo nam się spodobała, że już nie możemy doczekać się powtórki za rok :)
14
Zajęcia z RKO
W 2022 roku obchody Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca przypadły na 16 października (niedziela). To właśnie zatrzymanie akcji serca jest główną przyczyną zgonów na świecie. Udzielenie pomocy to nie tylko nasza powinność, ale też obowiązek - za jej nieudzielenie musimy liczyć się z konsekwencjami. Wiele osób boi się podejmować ratowania życia z braku wiedzy, dlatego każdy z nas powinien znać zasady resuscytacji. W naszej szkole celebrowaliśmy to święto ucząc się jak uratować komuś życie z panią Aleksandrą Grabowską - studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uczniowie poznali zasady resuscytacji oraz ćwiczyli na fantomie. Wykonanie przywracania czynności krążeniowo-oddechowych zwiększa szanse na przeżycie 2-3-krotnie.
42
"Lekturki spod chmurki"
W Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym wspierającym rozwój Czytelnictwa "Lekturki spod chmurki" - moduł I: "Podróżowanie przez czytanie" realizowanym przez klasę II, uczniowie wspólnie z wychowawcą wybrali do przeczytania lekturę "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszki Frączek. Drugoklasiści zorganizowali akcję "Lektury w pudełku", polegającą na włożeniu do pudełka rzeczy, które kojarzyły im się z przeczytaną lekturą i opowiedzeniu w kręgu o swoich zgromadzonych przedmiotach. Mieli naprawdę bardzo ciekawe pomysły! Drugoklasiści - świetna praca👍
Akcje Szkolnego Koła Wolontariatu
Szkolny Klub Wolontariusza obchodzi w tym roku szkolnym 5-cio lecie swojego istnienia. To wszystko z ideą pomagania zaczęło się w SP Tuczno w 2017/2018 roku!! Być może to czas pewnych podsumowań... Dlatego wolontariusze wraz z opiekunem mgr Moniką Grabowską stają w szranki z innymi kołami wolontariatu działającymi w szkołach podstawowychw całej Polace i prezentują swoje osiągnięcia w ogólnopolskim konkursie "Mistrzowie wolontariatu". Konkurs ma być zachętą do jeszcze większego zaangażowania się uczniów w działania bezintetesowne oraz dawać możliwość podzielenia się kołom wolontariatu swoimi dokonaniami w skali ogólnopolskiej.
Poprzez konkurs "Cukierek za życzliwość - i ty możesz zostać wolontariuszem" organizatorzy (SKW z koordynatorami M. Grabowską i J. Jurcz) chcą wspierać wychowanie młodych ludzi, uwrażliwiać ich na problemy innych oraz wskazywać na wolontariat jako formę budowania relacji z drugim człowiekiem i po prostu źródło czystej radości!
Dzień Dyni
Dnia 28 października 2022 r. Samorząd Uczniowski organizował w szkole Dzień Dyni. Tego dnia kolorowe stroje, przystrojone sale i uśmiechy na twarzach towarzyszyły dzieciom i nauczycielom. W konkursie na „Najlepiej przystrojona salę” zwyciężyła klasa II, która w nagrodę otrzymała Puchar Dyni. Brawa i podziękowania dla wszystkich dzieci, nauczycieli i rodziców którzy zaangażowali się w organizację, strojenie sal i przygotowanie wspaniałych jesiennych strojów.
54
"Przerwa na czytanie"
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie