Od kilku już lat w październiku obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Aktywnie włączamy się w tą akcję, kolejny rok popularyzując i szerząc wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Natychmiastowe działanie może uratować komuś życie.
Każdy z nas powinien znać podstawowe działanie przy udzielaniu pierwszej pomocy. Nie wiadomo bowiem kiedy taka wiedza się przyda. Może się okazać, że ktoś z naszych najbliższych będzie tej pomocy potrzebować. Dlatego już na etapie szkoły podstawowej zasady udzielania pierwszej pomocy są zaszczepiane w dzieciach. Jedną z najistotniejszych czynności jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Nie jest ona skomplikowana, a jej właściwe wykonanie może uratować życie osobie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca.
W naszej szkole opiekun wolontariuszy - Monika Grabowska wraz z młodzieżą i dziećmi propagowali Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Był manekin, na którym trenowano udzielanie pomocy. Wcześniej instruktaż przedstawiła studentka VI roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu p. Aleksandra Grabowska oraz ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy Starszy Szeregowy Mariusz Brzezowski.
Przy udzielaniu pomocy należy zawsze zadbać o własne bezpieczeństwo i sprawdzić co dzieje się z poszkodowanym. Jeżeli jest taka możliwość, zawołajmy kogoś do pomocy. Udrożnijmy drogi oddechowe i sprawdźmy oddech. Wezwijmy profesjonalistów – wybierzmy numer 999 lub 112. Do przybycia załogi pogotowia kontynuujmy resuscytację – 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 wdechy. W ten sposób można uratować czyjeś życie.
Pani Aleksandrze i Panu Mariuszowi - serdecznie dziękujemy za wspaniały instruktaż i pozytywne zarażanie młodych ludzi chęcią niesienia pomocy - ratowania najważniejszego daru - życia ludzkiego❤️