Serdecznie zapraszamy Rodziców na uroczyste "Ślubowanie uczniów klasy I", które odbędzie się 14 października 2015 r. o godzinie 9.45 w Publicznej Szkole Podstawowej w Tucznie.
wychowawca Agnieszka Kowalska
Serdecznie zapraszamy Rodziców na uroczyste "Ślubowanie uczniów klasy I", które odbędzie się 14 października 2015 r. o godzinie 9.45 w Publicznej Szkole Podstawowej w Tucznie.
wychowawca Agnieszka Kowalska
Serdecznie zapraszamy Rodziców do szkoły w Tucznie na uroczystość "Pasowania na przedszkolaka", które odbędzie się 14 października 2015 roku o godzinie 9.00
wychowawcy grup: Marzena Galant i Wioletta Pawłowska
INTERNETOWY TEATR TVP DLA SZKÓŁ
W czwartek 8 października 2015.r. o godzinie 10.00. odbyła się transmisja spektaklu „Świat Garmanna” z warszawskiego Teatru BAJ, którą obejrzeli uczniowie klasy II i III.
Sztuka powstała na podstawie utworów Stiana Hole - współczesnego norweskiego grafika i autora książek dla dzieci. Przedstawiała świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann, jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Dzieci poznały Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliżała się chwila, w której po raz pierwszy poszedł do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat poza domem. Garmannowe widzenie świata zmieniło się, w miarę jak chłopiec dorastał i poszerzał się krąg jego doświadczeń. W sztuce można było zaobserwować jego relacje z rówieśnikami, fascynujące w swej szczerości podejście Garmanna do Ciotek-Staruszek oraz śledzić rozwój jego przyjaźni z Panem Znaczkiem, w której życiowa mądrość, spokój i samotność starego człowieka spotyka się z ciekawością świata nieśmiałego chłopca. Dorastający bohater przeżywał swoje pierwsze zauroczenie. Już nie sam, ale wspólnie z Johanne stawiał pytania dotyczące istoty świata, szukając na nie własnych odpowiedzi.
Spektakl był próbą „rozmowy” z widzem, zachęceniem go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.
Relacje dzieci:
Norbert kl. III – „Podobało mi się, jak panie jeździły na rowerach”.
Krystian kl. III – „Główny bohater zachwycił mnie tym, jak gasił pożar i nie uciekł”.
Wiktor kl. III – „Ciekawe były role bliźniaczek i na dodatek miały powybijane zęby”.
Patrycja kl. III – „Fajne były na koniec zabawy ze skakankami”. Katarzyna Cichowska
MALI RATOWNICY
8 października 2015 roku najmłodsze dzieci z przedszkola i klasy I odbyły kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadzili ratownicy medyczni. Celem spotkania było uwrażliwienie najmłodszych dzieci na krzywdę ludzką i chęć niesienia pomocy oraz uczenia ich reagowania w sytuacjach zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały panów ratowników. Najbardziej interesująca była część pokazu, w której dzieci same mogły wziąć udział. Ćwiczyły m.in. układanie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej bezpiecznej oraz przykrywanie kocem. Olbrzymie wrażenie na dzieciach zrobiły fantomy, na których uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplom ukończenia kursu pierwszej pomocy przedmedycznej. To były bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Wychowawczynie Marzena Galant, Wioletta Pawłowska i Agnieszka Kowalska serdecznie dziękują ratownikom za poświęcony czas oraz rodzicom za włączenie się w organizację kursu.
M. Galant, W. Pawłowska, A. Kowalska
W roku szkolnym 2015/2016 kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” przebiegać będzie pod hasłem „Szkoła otwarta na czytanie”.
Pierwszym zaproszonym gościem była Pani dyrektor Iwona Kamzelska. Na początku wszyscy zaśpiewali piosenkę przewodnią kampanii. Następnie pani dyrektor przeczytała dzieciom dwie bajki terapeutyczne: „Opowieść o papudze żółtej jak cytryna” oraz „Opowieść o jednym takim, co wstawał lewą nogą”. Wszyscy uważnie słuchali czytanych opowieści, bo doskonale odpowiadali na pytania do tekstów. Słuchacze dowiedzieli się, co zrobić, kiedy rano nie chce się wstać oraz jak pozbyć się „much w nosie”. Na koniec wykonano pamiątkowe fotografie. Kolejne czytanie z udziałem zaproszonego gościa odbędzie się w październiku. Zapraszamy.
Katarzyna Cichowska
NA TROPACH PRZYRODY
W piątek 02 października 2015 roku uczniowie klasy III wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Wszyscy wyposażeni byli w lupy, lornetki oraz aparaty fotograficzne. Dzieci zabrały również ze sobą dobre humory. Uczniowie podzieleni na zespoły realizowali swoje zadania. Jedni zbierali dary lasu, inni robili zdjęcia, jeszcze inni obserwowali tropy zwierząt. Wiktor tak posumował wyjście: „Przeszliśmy cały las i znalazłem tylko jednego grzyba, ale widziałem sarnę i zaskrońca”. Antek powiedział: „Z wycieczki mam korzyści, bo oddychałem świeżym powietrzem”. Filip mówił: „Bałem się, że zabłądzimy, ale było fajnie. Zebrałem dużo kasztanów”. Mateusz skomentował: „Obserwowałem aż trzy mrowiska”. Na koniec Sara dodała: „Dowiedziałam się, że lasy należy chronić, bo są naszym wspólnym dobrem”.
Katarzyna Cichowska
V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbyła się w naszej szkole 25 września. Miała ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli – mogli popisać się doskonałą znajomością tabliczki mnożenia podczas… egzaminów, gdyż główne motto akcji to: „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” .
Uczniowie przygotowywali się do akcji już od poniedziałku. Przypominali sobie tabliczkę mnożenia poprzez wzajemne odpytywanie. Wśród uczniów klas IV - VI - zostali wyłonieni LIDERZY TABLICZKI MNOŻENIA. Uczniowie własnoręcznie ozdabiali szkołę - wykonywali plakaty, które ją zdobiły w tym dniu. W czwartek liderzy przepytywali uczniów i osoby dorosłe z tabliczki mnożenia zbierając fanty za złą odpowiedz. Fanty te wracały do właścicieli w piątek na apelu podsumowującym - należało je "wkupić" podając prawidłową odpowiedź na zadane pytanie.
Uczniowie doskonalili również tabliczkę przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej.
W piątek uczniowie klas V - VI tworzyli komisje egzaminacyjne. Odpytywani - uczniowie jak i osoby dorosłe, losowali kartoniki z tabliczką mnożenia i mieli trzy minuty na podanie prawidłowej odpowiedzi. Kto zdał egzamin otrzymywał order mistrza tabliczki mnożenia, legitymację i przybijał z komisją " żółwika".
Klasa III przepytywała mieszkańców Tuczna - przypadkowych przechodniów. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni i pewnie z wrażenia udzielali złych odpowiedzi.
Komisje egzaminacyjna i patrole egzaminacyjne przepytały w sumie 86 uczniów i 42 dorosłych. Okazało się , że jednak nie wszyscy dobrze znają tabliczkę. Egzaminu nie zdało 21 dzieci i 6 dorosłych.
Akcja ta u uświadomiła nam, że cały czas należy pracować nad znajomością tabliczki mnożenia i powtarzać ją gdyż na niej opiera się większość działań matematycznych nie tylko teoretycznych ale przede wszystkim tych praktycznych.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Anna Niszczot
Uczniowie klasy III aktywnie włączyli się w odpytywanie z tabliczki mnożenia. Wybrali się wraz z wychowawcą na wieś. Tam zadawali mieszkańcom przykłady z mnożenia i dzielenia do 100. W sumie przepytali 17 osób. Okazało się, że nie wszyscy dorośli znają dobrze tabliczkę mnożenia. Ci, co śpiewająco rozwiązali wszystkie zadania otrzymali medale oraz certyfikaty potwierdzające znajomość tabliczki mnożenia i dzielenia.
Katarzyna Cichowska
W ramach Internetowego Teatru dla Szkół po raz kolejny dzieci oglądały na żywo spektakl. Tym razem Gorzowski Teatr przedstawił jedną z najpiękniejszych polskich baśni o Marysi i krasnoludkach. Była to barwna, pełna przygód opowieść dla młodego widza. Spektakl obejrzały dzieci klasy I i III. Wiktor z klasy III wyraził swoją opinię: „Przedstawienie było fajne. Najbardziej podobał mi się lis. Miał super kitę. Dobrze, że został ukarany”. Dziewczynkom z klasy pierwszej podobał się śpiew Marysi i królowej Tatry. Ania podsumowała: „Czekam na następny spektakl.”
Katarzyna Cichowska
„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracano szczególną uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.
Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się również do tej akcji. W praktycznej lekcji ekologii uczestniczyły klasy IV i V. "Sprzątanie Świata" zaczęło się pogadanką przeprowadzoną na lekcji przyrody, która uświadomiła cel tej akcji. Uczniowie przypomnieli jak segregować odpady i dlaczego powinno się to robić. Następnie uczestnicy akcji sprzątali teren wokół szkoły.
„Wyprawa – poprawa” – to hasło mówi też o tym, że jesteśmy współodpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy. Z dumą możemy powiedzieć, że Tuczno staje się coraz czystszą miejscowością, ponieważ o nią dbamy.
W ramach akcji Sprzątania Świata wszyscy uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawice robili porządki. Przedszkolaki porządkowały teren wokół szkoły. Uczniowie klasy III zbierali śmieci wokół sklepów oraz na placu zabaw. Starsi uczniowie z klas IV – VI sprzątali chodnik i pobocze od szkoły do centrum wsi. Każdy swoim działaniem przyczynił się do ochrony środowiska.
Anna Niszczot
W czwartek 17 października swoje święto miały przedszkolaki. W związku z Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka do maluchów ze słodyczami przyjechał burmistrz Mateusz Feder. Wśród gości był również Zbigniew Pytel - dyrektor Zespołu Wychowawczo – Oświatowego. Maluchy miały tego dnia dużo atrakcji. Od rana bawiły się z nimi klauny, w które wcieliły się wychowawczynie: Wioletta Pawłowska, Marzena Galant oraz Agnieszka Kowalska – wychowawczyni klasy I. Po wspólnej zabawie przy muzyce na przedszkolaków czekała kolejna niespodzianka. Rodzice przygotowali kiełbaski z grilla i odbyła się wspólna biesiada. Dzień szybko minął, a przed przedszkolakami uroczystość przyjęcia w poczet zbiorowości szkolnej.
Katarzyna Cichowska
HARMONOGRAM
Etap I 21 - 22. 09.2015
Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia
poniedziałek - wtorek
Etap II 23.09.2015
środa
Etap III 24.2015
zabawa z fantami
czwartek
· Liderzy przepytują uczniów i osoby dorosłe z tabliczki mnożenia zbierając fanty za złą odpowiedz, które będzie trzeba wykupić 25.09.2014 na apelu podsumowującym
Etap IV 25.09.2015
akcja „5 WMTDay” zgodnie z programem
Lp. |
Tematyka |
Sposób realizacji |
1 |
Apel szkolny |
Dyrektor szkoły wypowiada formułę: „Piąty Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia uważam za otwarty”. |
2 |
Egzaminy |
Komisja Egzaminacyjna siedzi przy stolikach na każdym piętrze. Losy znajdują się w koszyku. 3.1. Egzaminowany wybiera los z koszyka. 3.2. Egzaminator mówi START i włącza stoper. 3.3. Egzaminowany odczytuje kolejne przykłady z losu i za każdym razem podaje odpowiedź ustną. 3.4. Komisja Egzaminacyjna nadzoruje egzamin: - Egzamin zdany – wszystkie odpowiedzi poprawne w ciągu 3 minut. - Egzamin niezdany – brak co najmniej jednej odpowiedzi poprawnej w ciągu 3 minut. 3.5. Kto zdał egzamin, otrzymuje MEDAL i przybija z członkami Komisji Egzaminacyjnej piątkę lub żółwika. |
3 |
Wyjście na Tuczno |
Klasa III egzaminuje mieszkańców Tuczna. |
Gry i zabawy multimedialne |
Gry i zabawy z tabliczką z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. wyłonienie KLASOWEGO MISTRZA TABLICZKI |
|
4 |
Apel szkolny |
Podsumowanie WMTDay 2015. Koordynator przedstawia podsumowanie akcji: liczba egzaminowanych, liczba osób, które zdały egzamin. Anna Niszczot |
Nasza szkoła uczestniczy w akcji V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu 25 września 2015 r. pod hasłem:
Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.
Program:
21-24.09.2015. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.
25.09.2015. Egzaminy z tabliczki mnożenia:
* Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
* Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
MT EXPERT.
* W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po
1 godzinie.
Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!
Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!
Koordynator Lokalny: |
|
|
Anna Niszczot |
|
23 maja w Szkole Podstawowej w Górkach Noteckich odbyła się Powiatowa Olimpiada o Zdrowiu "TRZYMAJ FORMĘ BEZ UZALEŻNIEŃ" zorganizowana przez PSSE w Drezdenku.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V - Malwina Pawłowska i Klaudiusz Grzegocki, którzy wywalczyli dla nas V miejsce na 14 drużyn. Uczniowie zespołowo rozwiązywali testy, krzyżówkę, uzupełniali zdania w brakujące daty i określenia.
Po części pisemnej odbyły się konkurencje sportowe takie jak: rzut piłką lekarską, bieg slalomem, rzuty do kosza. Uczniowie za swój wysiłek zostali docenieni - wszyscy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, paletki do badmintona i piłkę dla szkoły.
Gratulujemy!!!
Anna Niszczot
KATARZYNA CICHOWSKA NOMINOWANA DO TYTUŁU NAUCZYCIEL ROKU 2014
OSIĄGNIĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
Uczestnik |
Tytuł konkursu, organizator
|
Wynik |
Michał Klimas kl. I |
„Tropem pięknych miejsc naszej gminy”, SOK Strzelce Kraj.
|
wyróżnienie |
Antoni Pawłowski kl. I |
„Chemia w rolnictwie”, Zakłady Azotowe Puławy
|
II miejsce |
Julia Kosmala Patrycja Nawrot Norbert Kaczmarek Krystian Kucięba
|
KONKURS NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ, Dom Kultury Zwierzyn |
wyróżnienie |
Malwina Pawłowska |
KONKURS NA WIELKANOCNĄ PISANKĘ SOK Strzelce Kraj.
|
wyróżnienie |
Teatr „Pampalary” |
Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych i jasełkowych, SOK Strzelce Kraj.
|
wyróżnienie |
Teatr „Pampalary” |
I Ogólnopolski Internetowy Przegląd Teatrów Szkolnych, Telewizja Polska
|
II miejsce |
Teatr „Pampalary” |
Przegląd Teatrów Dziecięcych PRO Arte, SOK Strzelce Kraj.
|
wyróżnienie |
Powered by aSc EduPage