Innowacje 2022/2023
ORIGAMI CZYLI JAPOŃSKIE SKŁADANKI Z PAPIERU
Origami to japońska sztuka składania papieru ale również jest to ciekawa metoda wspierająca rozwój dziecka. Sztuka ta doskonale nadaje się dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Jest nie tylko świetną zabawą, ale też rozwija na wielu obszarach. Podczas składania origami pobudzany jest układ nerwowy, który integruje obie półkule mózgowe podczas działania, przez co dziecko może być faktycznie twórcze.
Składanie papieru to praca dwóch rąk prowadząca do dotlenienia półkul. Ma pozytywny wpływ na koordynację dziecka, jego pamięć oraz koncentrację. Uczy logicznego myślenia, systematyczności oraz dokładności . Wymaga skupienia i wytrwałości oraz uczy młodego odkrywcę cierpliwości także w innych dziedzinach życia.
Dziecko składając origami szlifuje swoje zdolności nie tylko manualne, ale również rozwija percepcję wzrokową i postrzeganie przestrzeni oraz doskonali analizę i syntezę wzrokowo- ruchową. Sztuka ta pomaga też w kształtowaniu zmysłu estetycznego dzieci. W końcu zaklęte w modele origami figury są przykładem ładu i harmonii. Podczas składania dziecko podejmuje niezwykły wysiłek charakteryzujący się dużą koncentracją. Musi skupić się nad swoją pracą ale również na tym co pokazuje osoba prowadząca zajęcia by osiągnąć pożądane efekty.
Cel innowacji:
Zapoznanie dziecka z technikami origami klasycznego i origami modułowego oraz rozbudzenie w nim chęci do podejmowania działalności plastycznej, jako rozwijającej formy spędzania wolnego czasu.
Cele szczegółowe:
- rozwijanie zdolności poznawczych prowadzących do rozbudzania zainteresowań sztuką origami
- rozwijanie sprawności manualnych i zdolności plastycznych.
- pobudzanie procesów wyobraźni, samodzielnego, logicznego, konstruktywnego myślenia, spostrzegawczości oraz koncentracji
- rozwijanie pamięci, poprzez zapamiętywanie kolejnych etapów składania papieru i samodyscypliny z uwagi na konieczność zachowania ich kolejności
- wskazywanie twórczych sposobów wykorzystania czasu wolnego
- kształtowanie postaw rzetelności, systematyczności i odpowiedzialności za wspólną pracę
- rozwijanie poczucia przynależności do grupy
- kształtowanie umiejętności samooceny, umiejętności zabawy i pracy w grupie, porozumiewania się, współpracy, rozwiązywania problemów
- budzenie wrażliwości estetycznej
- promowanie dorobku twórczego uczniów
- ćwiczenie pamięci
- usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- kształtowanie koncentracji
- rozwijanie aktywności matematycznej
Krótki opis nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych, organizacyjnych:
Podczas zajęć chcę pokazać, że origami to metoda niekonwencjonalna, którą stosuje się ją w różnorodnych zajęciach edukacyjnych. Systematyczne wykorzystywanie tej metody podczas zajęć pozwala na doskonalenie motoryki małej, czyli sprawności ręki co owocuje w późniejszym etapie edukacji dziecka między innymi w ładniejszym piśmie, dokładniejszym rysunku, sprawniejszym posługiwaniu się nożyczkami oraz w wielu innych sytuacjach w życiu codziennym- zawiązywaniu sznurówek, zapinaniu guzików, graniu na instrumentach klawiszowych czy strunowych itp.
Uczniowie dzięki zajęciom przełamują swoje bariery i chętniej podejmują działania artystyczne, gdyż uprawnianie tej sztuki nie wymaga specjalnych uzdolnień. Zaangażowanie w wykonywanej czynności może rozbudzić dziecięce zainteresowanie, które z czasem może przerodzić się w hobby małego artysty.
Lekturki spod chmurki
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" jako innowację pedagogiczną realizuje klasa II. Innowacja opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu pt. "Podróżowanie przez czytanie" polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji.
Praca z książką stanie się przyczynkiem do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych.
„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ NAJLEPSZYM MATEMATYKIEM”
Przyczyną opracowania i wprowadzenia innowacji była potrzeba wzmocnienia powtórek na lekcjach matematyki celem lepszego przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty jak i niwelowanie braków w wiadomościach i umiejętnościach
Cel innowacji:
Rozwijanie postawy intelektualnej wyrażającej się w twórczym, logicznym i krytycznym myśleniu, samodzielnym pokonywaniu trudności i matematycznym analizowaniu zjawisk. Podnoszenie umiejętności matematycznych uczniów oraz osiąganie lepszych wyników na egzaminie ósmoklasisty.
Cele szczegółowe:
- Popularyzacja matematyki wśród uczniów.
- Rozwijanie umiejętności korzystania z programów edukacyjnych wspomagających naukę matematyki.
- Rozwijanie logicznego myślenia.
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym.
- Ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
- Kształtowanie umiejętności stosowania matematyki w sytuacjach praktycznych, dostrzegania prawidłowości matematycznych w różnych dziedzinach nauki.
- Przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty i konkursów matematycznych.
- Pogłębienie więzi koleżeńskich poprzez współpracę i zdrową rywalizację.
Krótki opis nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych, organizacyjnych:
Wprowadzenie powtórek na każdej lekcji przyczyni się do lepszego zapamiętywania wiadomości. Osoba, która nie daje sobie czasu na powtórki, marnuje wysiłek włożony w trakcie nauki! Niestety trwałość pamięci spada i możemy zapomnieć nawet 80% przyswojonych informacji. Brak wzmocnień i powtórzeń, spychają informację do obszaru pamięci, do którego nie mamy świadomie dostępu. Każde powtórzenie jest wzmocnieniem utrwalania i wyraźnym sygnałem dla mózgu, że dana informacja jest ważna. Krótkie powtórki pozwolą przypomnieć treści omawiane wcześniej.
„ SZYFROMANIACY - KODUJEMY BO UMIEMY”
Nie ma nic odkrywczego w tym, że dzieci kochają zabawę. Podobnie jak w tym, że dzięki niej znaczniej lepiej przyswajają przeróżne informacje, co przekłada się na wzrost efektywności ich nauki. Dla dzieci kodowanie jest fantastyczną rozrywką, dzięki której zdobywają liczne umiejętności. Jest to doskonałe połączenie nauki z zabawą.
Kodowanie rozwija u dzieci umiejętności matematyczne i analityczne, w tym komunikację logiczną i myślenie krytyczne, a to z kolei pozytywnie wpływa na umiejętność pisania.
Dzięki kodowaniu uczniowie uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany, pozwala ono rozwijać kreatywność, pomysłowość, doskonalić umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, współpracy. Kodowanie podczas zajęć z matematyki łączy w sobie nabywanie wiedzy matematycznej z umiejętnością programowania.
Cel innowacji:
- rozwijanie kompetencji matematycznych i podstawowych kompetencji naukowo-technicznych
- rozwijanie kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
- sprawne wykorzystywanie narzędzi matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia matematycznego;
- kreatywne rozwiązywanie problemów z różnych dziedzin ze świadomym wykorzystaniem metod i narzędzi wywodzących się z informatyki;
- praca w zespole i społeczna aktywność;
- rozwijanie kompetencji społecznych oraz umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym
Cele szczegółowe:
- podniesienie kompetencji miękkich takich jak: rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności
- rozumienie sensu kodowania oraz dekodowania informacji, odczytywanie uproszczonych rysunków, piktogramów, znaków informacyjnych
- bezpieczne korzystanie ze współczesnych rozwiązań technologii informacyjnej
- rozwój spostrzegawczości, wyobraźni, kojarzenia i logicznego myślenia
- trening pamięci
- odczuwanie radości i zadowolenia z pokonywania trudności
- nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych
- rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywności
- odczytywanie, rozumienie symboli i znaków
- doskonalenie orientacji przestrzennej
Krótki opis nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych, organizacyjnych:
Poprzez zajęcia chcę pokazać, że nauka matematyki jest bardzo istotna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, a przy tym, nie musi być trudna, może być bardzo ciekawa. Uczniowie łącząc naukę z zabawą wykonują różnorodne zadania na poziomie klas IV – VIII . Podejmują ciekawe wyzwania o tematyce matematycznej, będą doskonalić techniki liczenia oraz rozwijać myślenie matematyczne wykonując różnorodne aktywności m.in. kolorowanie wg kodu, układanie klocków, odszukiwanie par kart (memory), korzystanie z tablicy multimedialnej czy samodzielne wykonywanie gier dydaktycznych.
Powtórki gramatyczne i ortograficzne
Innowacja jest odpowiedzią na problemy uczniów związane gramatyką praz poprawnym zapisem ortograficznym, a także wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w nowej podstawie programowej dla II etapu edukacyjnego.
Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz zauważono, że uczniom brakuje nawyku korygowania własnych błędów. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji z tego przedmiotu była potrzeba wyrobienia w uczniach nawyku zwracania uwagi na poprawność ortograficzną zapisu, systematycznej pracy ze słownikiem ortograficznym oraz poprawnością gramatyczną.Cel innowacji: wyrobienia w uczniach nawyku zwracania uwagi na poprawność ortograficzną zapisu, systematycznej pracy ze słownikiem ortograficznym oraz poprawnością gramatyczną
Krótki opis nowatorskich rozwiązań metodycznych:
Uczniowie klas V- VIII, na początku każdego miesiąca będą uczestniczyć w lekcji powtórzeniowej z gramatyki i ortografii realizowanych metodami zabawy i grywalizacji. Zajęcie będą poświęcone na zapoznanie uczniów z przygotowanymi kryteriami sukcesu.
Podróże w czasie
Jako przedmiot historia kojarzona jest z monologiem nauczyciela, niezrozumiałymi i skomplikowanymi wydarzeniami, trudnymi do zapamiętania datami, jednym słowem jest po prostu nudna. Z tego względu uczniowie przychodzą już na lekcje z nastawieniem, że będzie długo, nieciekawie, a nierzadko ziewają już po przekroczeniu progu klasy. Zazwyczaj dochodzi do tego stres związany z opanowaniem większego zakresu materiału jak przy pracach klasowych. Z tych właśnie powodów narodził się we mnie pomysł, by uczynić z historii lekcję, na którą uczniowie przyjdą z zapałem, w której to oni będą badać historię i staną się aktywnymi historykami w procesie nauczania. Ponadto, zależy mi na tym, by obalić mit jakoby historia była monotonnym i nieciekawym przedmiotem.
Cel innowacji:
-rozwijanie kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
-kreatywne rozwiązywanie problemów różnych dziedzin historycznych poprzez samodzielne przedstawienie informacji,
-rozwijanie kompetencji społecznych i umiejętności porozumiewania się w języku ojczystym,
-praca w zespole.Krótki opis nowatorskich rozwiązań metodyczno-organizacyjnych:
Rola uczniów podczas lekcji przypominać będzie rolę gracza, a ich nadrzędnym celem stanie się zdobywanie plusów w szerokiej dziedzinie AKTYWNOŚĆ.
Kryteria przydzielania plusów:
-przygotowanie informacji o wydarzeniu i postaci,
-własna próba przedstawienia przyczyn, bądź skutków, albo przebiegu danego wydarzenia historycznego,
-wcielenie się w daną postać (strój to dodatkowe 3 plusy),
-udział w dyskusji związanej z lekcją z uczniem lub nauczycielem,
-podsumowanie tematu,
-skonstruowanie i podanie punktu do tematu,
-przygotowanie pytań do teleturnieju lekcji powtórzeniowej (3 plusy)
Zdobywanie plusów stanowić ma motywację do zmiany myślenia o historii jako o nudnym przedmiocie, a przede wszystkim poprzez własne zaangażowanie do poszerzenia wiedzy i aktywności ucznia na lekcji. Uzbieranie odpowiedniej liczby plusów, skutkować będzie przyznaniem odpowiedniego statusu i związanych z nim korzyści:
1.Herodot-poziom złoty: 20 plusów (3 dodatkowe punkty na pracy klasowej, nie bierze udziału w odpowiedzi ustnej)
2.Severus Silver-poziom srebrny: 15 plusów (2 dodatkowe plusy na pracy klasowej,
ma możliwość zrezygnowania z odpowiedzi ustnej)
3.Torin Dębowa Tarcza-poziom brązowy: 10 plusów (1 dodatkowy punkt na pracy klasowej, ma możliwość zrezygnowania z odpowiedzi ustnej)
*Na jednej lekcji jest możliwość uzyskania maksymalnie 2 plusów (plus dodatkowo 3 plusy za przebranie lub w przypadku lekcji powtórzeniowej 3 plusy za utworzenie pytań do teleturnieju).
XX edycja InstaLing - poszerzanie i utrwalanie słownictwa z języka niemieckiego online
Przyczyną opracowania i wprowadzenia innowacji była potrzeba wzmocnienia powtórek słów na lekcjach języka niemieckiego celem lepszego przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty jak i niwelowanie braków w wiadomościach i umiejętnościach, w szczególności niskiemu portfolio językowego i problemach przy tworzeniu wypowiedzi pisemnych w języku niemieckim.
Cel innowacji:
Poszerzenie zasobu słownictwa z języka niemieckiego, uzupełnienie braków wiedzy z lat poprzednich, usystematyzowanie słownictwa objętego podstawą programową oraz wdrożenie nowych słów.
Cele szczegółowe:
Popularyzacja języka niemieckiego wśród uczniów.
Rozwijanie umiejętności korzystania z programów online wspomagających naukę języka niemieckiego.
Rozwijanie logicznego myślenia.
Kształtowanie umiejętności posługiwania się słownictwem poziomu A1 i A2.
Ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Kształtowanie umiejętności stosowania poznanych słów w zadaniach z luką
Przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty, w szczególności do tworzenia wypowiedzi pisemnej.Krótki opis nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych, organizacyjnych:
Wdrożenie systemu InstaLing pozwoli uczniom klas 6-8, a w szczególności ósmoklasistom, systematycznie pracować z poznanymi z poprzednich lat słowami, utrwalając ich znaczenie oraz sposób użycia w kontekście danego zadania lub samodzielnej tworzonej wypowiedzi pisemnej, System pozwoli nie tylko utrwalać poznane słowa, ale uczyć się także słów bliskoznacznych oraz nowych wyrażeń, które uczniowie mogą wykorzystywać na lekcji oraz w trakcie egzaminu. Serwis wymaga samodzielnej i systematycznej pracy ucznia w domu, ale wiadomości i wiedza w ten sposób zdobyta wzmacnia umiejętność nie tylko kreacji, ale także prawidłowego reagowania w języku obcym.
"Moje własne fiszki z języka niemieckiego"
Przyczyną opracowania i wprowadzenia innowacji było usystematyzowanie, utrwalenie i niwelowanie braków w wiadomościach i umiejętnościach z języka niemieckiego, w szczególności zwiększenie portfolio językowego w klasie 3 przed wejście w drugi etap edukacyjny, a także w klasie 8 przed egzaminem ósmoklasisty.
Cel innowacji:
Poszerzenie zasobu słownictwa z języka niemieckiego, uzupełnienie braków wiedzy z lat poprzednich, usystematyzowanie słownictwa objętego podstawą programową oraz wdrożenie nowych słów.
Cele szczegółowe:
Popularyzacja języka niemieckiego wśród uczniów.
Rozwijanie umiejętności korzystania z programów online wspomagających naukę języka niemieckiego.
Rozwijanie logicznego myślenia.
Kształtowanie umiejętności posługiwania się słownictwem poziomu A1.
Ćwiczenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Kształtowanie umiejętności stosowania poznanych słów w zadaniach z luką
Przygotowanie uczniów do drugiego etapu edukacyjnego.
Przygotowanie najstarszych uczniów do egzaminu ósmoklasisty.Krótki opis nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych, organizacyjnych:
Systematyczna nauka poznanych słów ułatwia uczniom aktywną pracę z językiem, poprzez właściwego jego rozumowanie, reagowanie oraz tworzenie wypowiedzi ustnej oraz pisemnej. Uczniowie klasy 3 i 8 tworząc po każdej lekcji lub bloku lekcji swoje własne fiszki, utrwalają w domu poznane na lekcji słowa, które następnie wykorzystują w dalszym etapie nauki. Praca z fiszkami pozwala uczniom regularnie sprawdzać swoje postępy i opanowanie danego zakresu tematycznego, a wprowadzone nowe słowa do portfolio umożliwiają każdemu z nich tworzyć bardziej złożone oraz bogatsze wypowiedzi ustne i pisemne. Raz na miesiąc uczniowie weryfikują swoje postępy oraz dodają nowe zasoby do swojego pudełka z fiszkami. Zbudowane w ten sposób słownictwo jest trwalsze, a uczniowie świadomie czytają teksty i rozwiązują zadania w przepracowanym zakresie tematycznym.
"Poranek z książką" - realizacja
14 września grupa przedszkolna i zerówka wysłuchały w ramach "Poranka z książką" dwóch wierszy Marii Konopnickiej "Tęczowy duszek" i "Krasnoludki". Autorka wierszy została wybrana sejm patronką roku 2022. Nasi najmłodsi uczniowie z uwagą słuchały czytanych utworów oraz opowiadali na pytania dotyczące tekstu.
21 września klasy 4-8 wysłuchały w ramach "Poranka z książką" utworu "Świtezianka" Adama Mickiewicza. Autor ballady został wybrany sejm patronką roku 2022. Lektorkami były uczennice klasy ósmej Patrycja Klimkowska i Celina Woźniak, które zasługują na pochwałę nie tylko, za czytanie z opowiednią intonacją, ale przede wszystkim za odwagę i wystąpienie przed kolegami i koleżankami. Po przeczytanym tekscie uczniowie odpowiadali na pytania, które go dotyczyły. "Świtezianka" została opublikowana po raz pierwszy w zbiorze Ballady i romanse, wydanym w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Jest to również lektura obowiązkowa w klasach 4-8.
5 października klasy I-III w ramach "Poranku z książką" słuchały utworu Gilberta Delahaye "Martynka i jej przyjaciele". Po wysłuchaniu utworu została przeprowadzona rozmowa kierowana na temat wysłuchanych wydarzeń.
12 października nasi najmłodsi uczniowie w ramach "Poranku z książką" wysłuchały wierszyków z ulubionej książeczki Kornelii Stasiak pt. "Pierwsze wiersze dla..." czytanej przez mamę dziewczynki, panią Marię Stasiak, której serdecznie dziękujemy za umilenie nam poranka.
19 października klasy IV-VIII w ramach "Poranku z książką" wysłuchały fragmentów utworu Adama Mickiewicza pt. "Pan Tadeusz" oraz wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" czytanych przez uczennice klasy 8: Celinę Woźniak i Natalię Grabowską oraz klasy 7 - Julię Jankowską. Po wysłuchaniu poszczególnych tekstów została przeprowadzona rozmowa kierowana na ich temat.
W naszej szkole dnia 09.11.2022r. odbył się „Poranek z książką”, uczniowie klas IV-VIII czytali wybrane fragmenty strzeleckich legend. Dzieci były nimi zachwycone i ochoczo odpowiadały na pytania nauczycieli.
23 listopada klasy I-III po raz kolejny wzięły udział w szkolnej akcji "Poranek z książką". W czasie jej trwania wysłuchały fragmentów książki Julity Grodek "Mania - dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" czytanych przez uczniów klasy III.
30 listopada odbyło się spotkanie "Poranek z książką" dla zerówki i przedszkola, tym razem lektorem była mama Oli, która przeczytała ulubiony wiersz swojej córki - "Rzepkę" Juliana Tuwima. Dzieci z uwagą słuchały i odpowiadały na zadawane pytania. Serdecznie dziękujemy Pani Natalii Tecław oraz zapraszamy innych rodziców do wzięcia udziału w naszej akcji:)
13 grudnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w "Poranku z książką". Tym razem mieli okazję wysłychać fragmentów "Opowieści wigilijnej". Lektorkami były Patrycja Klimkowska, Julia Jankowska i Hanna Choptiany. Na zakończenie uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania do wysłuchanego tekstu oraz obejrzeli fragment adaptacji filmowej omawianej lektury.
Uczniowie klas I-III 14 grudnia wzięły udział w "Poranku z książką". Wysłuchali opowiadania "Opowieść wigilijna" na podstawie dzieła Charlesa Dickensa. Naszymi lektorami tym razem była klasa II, którą podziwiamy za odwagę. Dzieci chętnie i poprawnie udzielały odpowiedzi na pytania do wysłuchanego tekstu.
23 lutego, po przerwie spowodowanej zakończeniem I semestru, nasze przedszkolaki wzięły udział akcji "Poranek z książką". Lektorem tym razem była Pani Malwina Pawłowska, nasza praktykantka, która przeczytała dzieciom książeczkę Teodora Cedro pt. "Ach, te zwierzaki. Psiaki". Wszyscy z uwagą słuchali Pani Malwiny i chętnie odpowiadali na pytania dotyczące usłyszanego tekstu.
16 marca uczniowie klasy II odwiedzili bibliotekę szkolną i na zakończenie wizyty, w ramach innowacji pedagogicznej głośno czytali fragmenty książki Marka Michalaka pt. "Opowieści o tym, co daje moc". Klasa była bardzo zainteresowana wysłuchanymi tekstami i chętnie rozmawiała na ich temat.
18 maja uczennice klasy VII odwiedziły swoich młodszych kolegów oraz koleżanki i zaproponowały im wysłuchanie legendy pt. "Niezwykłe dzieje Łukaszowego wizerunku", która jest fragmentem książki "O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie". Młodsi uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali lektorek, następnie zaskoczyli swoje starsze koleżanki dużą wiedzą na temat polskich legend.